Zřizovatel:

Betlémská cesta v Třešti

Zapsáno do Národního seznamu: 2015

Město Třešť patří vedle Jihlavy a Třebíče k významným střediskům betlemářství nejen na Vysočině, ale i v celé České republice. Již více než dvě století se zde udržuje stále živá tradice – vyřezávání betlémů, jejich stavění, ale také jejich specifické zpřístupnění široké veřejnosti v autentickém prostředí – v betlemářských rodinách, tzv. Betlémská cesta v Třešti.

V Třešti má stavění betlémů více jak dvousetletou tradici. Na počátku 19. století se zde objevovaly papírové betlémy, ve druhé polovině 19. století dřevěné figurky. Místní řezbáři vyřezávají dřevěné postavičky a zvířátka dodnes.

Třešťské betlémy jsou komponovány jako diorama, v němž se krajina vytvářená z pařezů, mechů a jiných přírodnin stupňovitě zvedá a přechází v krajinu malovanou, tzv. „lončoft“. Třešťské betlémy neztrácejí své kouzlo a příchozím se každoročně ukazují v novém kabátě.

Zajímavostí je tradiční Betlémská cesta. Každoročně v období od 25. 12. do 2. 2. mohou lidé navštívit domácnosti, kde se betlémy vystavují. Od roku 2008 je naše Betlémská cesta o trochu delší, vede až do centra Prahy, do Jindřišské věže.

Návrhový a evidenční list- Nominační protokol: verze CZ (v českém jazyce)

 

Foto: web NÚLK

Aktualizace: 20. 10. 2021