Zřizovatel:

Soutěž ve valašském odzemku a obuškovém

Odzemek je improvizovaným mužským tancem skočného charakteru, který je velmi úzce spjat s pasteveckou kulturou karpatského oblouku. Vznikal s doprovodem píšťal a dud (gajd) na pastvě, kdy si pastevci krátili čas a cvičili se v obratnosti. Tančíval se také s valaškou (obuškem) a tato jeho podoba je dnes nazývána „obuškový“. Jde o tanec sólový ve 2/4 rytmu s postupně se zrychlujícím tempem. Příslušná taneční píseň „Hopsa chlapci od země“ má v podstatě jedinou osmitaktovou melodii s drobnými textovými variantami. Tanec se vyznačuje velkým vnitřním napětím, pravidelným rytmem se stupňujícím se tempem a velkým množstvím figur, které tanečník může kombinovat dle svých fyzických a psychických možností, momentální nálady a improvizačních schopností.

V průběhu 20. století, zejména po roce 1945, se odzemek udržoval v rámci činnosti folklorních souborů při jevištním zpracování, ale i spontánně při valašských bálech či besedách u cimbálu.

Jedním z dnešních způsobů prezentace odzemku a obuškového jsou soutěže. Jejich tradice se datuje od konce 70. let 20. století, kdy se začalo soutěžit na plesech folklorního souboru Rusava z Bystřice pod Hostýnem.

V roce 1987 byl z iniciativy pana Jiřího Parduby uspořádán ve Vsetíně 1. ročník soutěže s názvem „Memoriál Dušana Růžičky“, pojmenované podle vynikajícího tanečníka odzemku. Dnes je soutěž pořádána na počátku července při festivalu Vsetínský krpec jako bienále (uskutečnila se v roce 2018). Skládá se z dopoledního předkola a odpoledního finále, které hodnotí porota složená z vynikajících tanečníků všech generací.

V roce 1987 zorganizovali soutěž v odzemku také pořadatelé folklorního festivalu Rožnovské slavnosti podle soutěžního konceptu Karla Pavlištíka. Tento rok odstartoval renesanci odzemku na Valašsku a samotná soutěž se setkala s obrovským zájmem tanečníků (zúčastnilo se 40 tanečníků, což se od té doby již nikdy nezopakovalo). V současnosti je pořadatelem soutěže v Rožnově pod Radhoštěm Valašské muzeum v přírodě, jako pořadatel Mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti. Zde pak ve spolupráci s Valašským folklorním spolkem probíhá jednou za dva roky dvoukolová soutěž (předkolo a finále) „Kdo vyskočí, ten je chlap“.  Zde se soutěž konala v roce 2017.

Obě dnes konané soutěže motivují mladé interprety k rozvoji tanečních schopností. Soutěže či přehlídky v odzemku nabízejí i další folklorní festivaly – Liptálské slavnosti v Liptále, Frenštátské slavnosti ve Frenštátě pod Radhoštěm, aj.

 Aktualizace: 17. 5. 2023