Zřizovatel:

Český rozhlas

Ve výčtu uvádíme internetové stránky pořadů, aktuální časy jsou uvedeny tam. Další pořady s folklorní tematikou můžete naleznout na webu Českého rozhlasu.

Blahopřání s písničkou, ČRo Brno (webová stránka pořadu)
Blahopřání s písničkou je pořad, ve kterém můžete prostřednictvím moderátorů posílat písemné a telefonické gratulace k narozeninám, jmeninám a k výročím svatby. Blahopřání s písničkou nabízí ojedinělou možnost, jak potěšit blízké, jak upevnit rodinnou atmosféru a podělit se o ni s ostatními posluchači. Písničky v podání dechových kapel a cimbálových muzik z bohatého rozhlasového archivu.

Cimbál a husle, ČRo Olomouc (webová stránka pořadu)
Přináší profily lidových muzik a zpěváků. Zaměřuje se na lidové zvyky a církevní obřady. Zvláštní zaměření pořadu je na specifika regionu – hanáckou muziku, její interprety, hanácké folklorní soubory, otázky krojové kultury, národopisný život ve městech a vesnicích na Hané, tradiční výrobci krojových součástí a podobně. Snaží se o propojení tradice s pohledem na život v současnosti.

Folklorní notování, ČRo Dvojka (webová stránka pořadu)
Hudební pořad plný českého folklóru. Pořad, který je určen širokému spektru posluchačů od dětí až po starší generaci. Má za úkol uměleckým způsobem připomenout krásu, poezii a vtip našeho národního hudebního odkazu, který se nám díky minulým sběratelům a badatelům zachoval. Jde však o výběr toho nejkvalitnějšího.

Morava, krásná zem, ČRo Brno (webová stránka pořadu)
Ty nejhezčí písničky v podání kvalitních dechovek a cimbálových muzik v živém kontaktním pořadu, ve kterém tlumočíme telefonické a písemné gratulace. Pořad vytváří rodinnou atmosféru, v níž moderátoři připomínají jmeniny, rodinná výročí a zprostředkovávají gratulace posluchačů.

Muzikanti, hrajte, ČRo Ostrava (webová stránka pořadu)
Pořad nabízí odlehčenou formou známé, ale i méně známé lidové písně z domova i zahraničí s krátkým komentářem, který posluchači seznámí se základními fakty – název titulu (písně, směsi, instrumentálky…), interpret (zpěvák, primáš, sólista, sbor, upravovatel, případně skladatel…), kde nahrávka vznikla (studio, LIVE…) a krátce charakterizuje etnoregion, případně zmíní stát, odkud titul pochází. Zve na kulturní akce nebo krátce připomeneme výročí interpreta, který koresponduje s hudební ukázkou.

Muziky, muziky, ČRo Plzeň (webová stránka pořadu)
Pořad plný dobré dechovky Zaměřuje se na skladatele, aranžéry, textaře, sólové zpěváky, instrumentalisty nebo orchestry, a to jak z domova, tak i ze světa. Využívá bohatého archívu ČRo Plzeň a přináší i aktuální novinky z oblasti oblíbeného hudebního žánru.

Na pěknú notečku, ČRo Brno (webová stránka pořadu, )
Lidové písně z Moravy pro každý den, k poslouchání i zazpívání. Stálice z archivu i současné nahrávky z regionů. Pořad Na moravskou notu je zrcadlem bohatého hudebního folkloru moravských regionů. Je vysílán každý všední den a věnuje se osobnostem moravské lidové hudby, výročím, zajímavým tématům tradiční kultury, koncertům i folklorním festivalům.

Špalíček, ČRo Plzeň (webová stránka pořadu)
Autoři nabízejí posluchačům nejenom pěkné lidové písničky, mapující především západočeský folklór, ale nevyhýbají se ani přesahům do jiných – českých i moravských regionů. Využívají přitom bohatého hudebního archívu ČRo Plzeň i aktuálních nahrávek lidových muzik. Ve svých pořadech zpracovávají témata, která se váží k lidové hudbě – pořady o výročním a rodinném zvykosloví, o regionální lidové kultuře, sběratelích, lidových muzikantech, zpěvácích atd.

 

Radio Proglas

Na internetových stránkách najdete podrobnosti k vysílaných pořadům a bohatý audioarchiv.

Folklorní okénko ()
Tématický hodinový folklorní pořad pro milovníky lidových písní. Medailony osobností, rozhovory, pozvánky a hudební novinky – to vše ve Folklorním okénku můžete slyšet. Pořady také připravují Helena Bretfeldová a Zdeněk Vejvoda. Třetí středa v měsíci je určena projektu Muzikanti, to sú chlapci! (st 16.55, R st 3.00).

Jitro s dechovkou
Čtvrthodinku skladeb v podání dechových orchestrů pro ty, kteří nechtějí, nebo nemohou spát, vysíláme od pondělí do pátku od 4.45.

Hrajte, kapely!
Tématický hodinový pořad pro milovníky dechovky. Rozhovory, pozvánky a informace o novinkách v dechové hudbě naladíte ve čtvrtek za pět pět odpoledne (opakování následující čtvrtek ve 3.00). Opakujeme pořady Vladimíra Salčáka, pořady pro vás také připravuje Helena Hájková a Václav Hlaváček. Druhý čtvrtek v měsíci hrajeme na přání.

Vonička lidových písní
Půlhodinku pro milovníky lidové písně naladíte v pondělí, středu, pátek 10.30, v sobotu 18.30 a v neděli v 16 hodin. Těšte se na lidové písně moravské, české i slovenské s pozvánkami na různé folklorní akce.

Vonička pro milovníky dechovky
Půlhodinku písní v podání moravských i českých dechových hudeb a pozvánky na plesy a koncerty naladíte v úterý, ve čtvrtek a v sobotu 10.30.

 

Rádio Jih cimbálka

Po celý den můžete poslouchat reprezentativní výběr legendárních i současných především slováckých cimbálových muzik, zpěváků a lidových sborů okořeněný výlety do dalších koutů Moravy, Slovenska i nahrávkami ze vzácných hudebních archívů. K tomu nabízíme kompletní servis vinařských akcí, hodů, koštů všech možných dobrot, samozřejmě také pozvánky na folklórní festivaly a koncerty. Více na webová stránka pořadu.

 

Aktualizace: 29. 4. 2021